Тъкмо някои тук се зарадваха на реализма му, и главният дипломат на Европейския съюз Жозеп Борел се извини на младите активисти в защита на климата в Европа, за които по-рано беше казал, че имат “синдрома на Грета” (Тунберг – б.а. ) и не си дават реална сметка какво трябва да жертват своето жизнено равнище, за да бъде ЕС нетно въглеродно неутрален през 2050 г.
Just coming back from US trip, and I want to apologise to anyone that may have felt offended by my inappropriate reference to the important youth movement fighting #climatechange
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 8, 2020
“Тъкмо се връщам от пътуване до САЩ и искам да се извиня на всеки, който може да се е почувствал обиден от моето неуместно позоваване на важното младежко движение, борещо се против климатичните промени”, написа Борел в Туитър.
Накратко, върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността, който е и зам.-председател на Европейската комисия, с коментарите си изкриви нейната генерална линия. Сега се наложи да се поправи и да се върне в нея. Зелената сделка е перлата в короната на приоритетите на председателката Урсула фон дер Лайен.
Извън лоялността, която дължи като член на тази Комисия, Борел има и друга причина да се извини на младежите, загрижени за бъдещето на планетата. Времето днес в Северозападна Европа и в Австралия показва недвусмислено техните основания. То 100% потвърждава прогнозите за драстични явления, които съпътстват глобалното затопляне. Ураганен вятър помете Британските острови, Франция, Германия, Бенелюкс Скандинавския полуостров. Дори помогна на самолет на “Бритиш еъруейз” да прелети с почти цял час по-бързо Атлантика. След пожарите в Австралия дойде потоп, който налага и евакуации на население.
Torrential rain causing severe flooding here in Wentworth Point. Incredible aerial vision shows one car broken down in the middle of the floodwaters. #sydneyweather credit: Lee Williams pic.twitter.com/o6VlprviWZ
— Georgia Clark (@GeorgiaBClark) February 9, 2020